NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ  ||   ENG TR

NEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinden Bir Başarı


15 kez karın duvarı fıtığı nedeniyle ameliyat olan ve artık tamir edilemez denilen karın duvarı fıtığı ile kaderine terkedilen İ.H (49)  Hastanemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Aykut Yıldırım ve ekibi tarafından yapılan cerrahi ile sağlığına kavuştu.

Operasyonla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Aykut Yıldırım  ‘Kompleks karın duvarı herni' lerini (fıtıklarını) farklı cerrahi yöntemlerle tamir edebiliyoruz. Bu hastamızda 15 kez yapılan ameliyat nedeniyle son nüksü onarmanın oldukça güç olduğu vakada son teknoloji ekipmanları kullanarak bu ameliyatı gerçekleştirdik. Öncesinde karın yan duvarlarında botilinum toksini kullanılarak katmanlar arası gevşemeyi yaptık. Bu işlemin 4. haftasına Fasciotens yardımıyla anatomiye uygun olarak meşli bir onarım gerçekleştirdik.

Bu yöntemle ilgili Türkiye’ de az sayıda merkezin deneyimi var. Bizim yaptığımız bu vaka tüm Türkiye’de 15. Vaka oldu. İç Anadolu bölgesinde ilk defa bu yöntemi kullanarak böyle bir ameliyat yapmış olduk.  şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Mehmet Aykut Yıldırım hocamızı ve ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.