NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ  ||   ENG TR

NEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi İnnovasyon Çalışmasına "TÜRKPATENT’ten" "Faydalı Model Belgesi " Tescili


NEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Profesörü Dr. Engin Günel ve yenidoğan cerrahi hemşiresi Şaduman Dinçer’ in jejunostomili bir bebeğin proksimal bağırsak stomasından gelen intestinal içeriği distal bağırsağa güvenli bir şekilde geri vermeyi sağlayan, "2019/09670" numaralı; "PROKSİMAL / DİSTAL STOMA SETİ" projesi 24.04.2023’ te Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından “Faydalı Model” olarak tescillendi.  

Buluş; gastrointestinal sistem (GİS) anomalisi ile doğan ve cerrahi tedavi sürecinde jejunostomi ya da ileostomi ile takip edilmesi gereken bebeklerde, proksimal bağırsak segmentinden gelen intestinal içeriğin, güvenli bir şekilde distal bağırsak segmentine verilmesini amaçlayan "PROKSİMAL / DİSTAL STOMA SETİ" ile ilgilidir.  

Çocuk Cerrahisi Profesörü Engin Günel ve yoğun bakım hemşiresi Şaduman Dinçer’in çabalarıyla jejunoileal atrezi tanısı konan ve ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesindeki zorlu mücadelelerden sonra bebeklerimizin klinik tablosunda yüz güldüren olumlu gelişmeler ışığında ortaya konan buluş, daha fazla bebeğin hayatına dokunabilmek üzere patent sürecine girmiştir.

Profesör Dr. Engin Günel ve yoğun bakım hemşiresi Şaduman Dinçer’in ortaklaşa hazırladıkları "PROKSİMAL / DİSTAL STOMA SETİ" projesi 24.04.2023’ te Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından “Faydalı Model” olarak tescillenerek Haziran 2023’te patent belgesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından fikir sahiplerine gönderilmiştir.

Projenin ürün geliştirme çalışmaları; 2022 yılında proje bazlı akademisyen ortaklık sözleşmesi imzaladığımız Konya Teknokent ile danışmanlık ve şirketleşme yolunda girişim hızlandırma programında takip edilmektedir.

Çalışmalarından dolayı Çocuk Cerrahisi Profesörümüz Dr. Engin Günel ve yoğun bakım hemşiremiz Şaduman Dinçer’i tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.