NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ   

NEÜ Meram Tıpta 3-9 Kasım Organ Nakil Haftası


Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, 3-9 Kasım Organ Nakil Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Bir donörden, 7-8 organ ve doku nakli yapılabildiğini, dolayısıyla 8-10 hastanın sağlığına kavuşabildiğini, Türkiye'de canlı verici nakillerin ön planda olduğunu ve ideali olanın kadavradan bağışların olması dedi. Kadavra dediğimizde solunum cihazına bağlı, artık beynine kan gitmeyen ama tıbbi destekle belli bir süre daha yaşayabilen kişilerden bahsediyoruz. Her ölümden sonra organ alamıyoruz, keşke öyle olabilse, bu problemi büyük oranda çözmüş oluruz. Tıbbi olarak organların canlı, içinden kan geçiyor olması, kalbin tıbbi destekle de olsa çalışıyor olması, akciğerlerin solunum cihazı desteğiyle organlara oksijen götürmesi ve sağlıklı organlar olarak karşımızda bulunması gerekiyor. Toprak olacak organları, bir insanın sağlığına kavuşması için vesile kılalım. Bağışçılar, bir taraftan yakınlarını kaybetmenin acısını derinden yaşarken bir taraftan da onun organlarıyla yeni bir hayata kavuşacak insanlara umut oluyorlar."

Halasından alınan böbrekle sağlığına kavuşan 22 yaşındaki Osman Cahit Yüksel ise Halam sayesinde 7 yıl önce ikinci hayatıma başladım. Halamla arkadaş gibiyiz. Halamla böbrek kardeşiyiz, canından can verdi. Bir insana yeni bir hayat vermek gerçekten güzel bir şey." diye konuştu.


Doğuştan böbrek yetmezliği yaşayan 17 yaşındaki Rahman Değer de babasından alınan böbrekle 3 yıl önce sağlığına kavuştuğunu söyledi.
Artık herhangi bir böbrek rahatsızlığı yaşamadığını vurgulayan Değer, "Yeni bir hayat, yeni bir başlangıç çok güzel oldu. Herkesi organ bağışına davet ediyorum." dedi.