NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ  ||   ENG TR

Kan Acil Değil, Sürekli İhtiyaçtır


Bazı hastaların hayatların sürdürebilmeleri için mutlaka kan nakline ihtiyacı vardır. Kan ise tek kaynağı insan olan ve başka hiç bir yolla üretilemeyen biyolojik bir maddedir ve bütün dünyada güvenli kan ve kan bileşenleri ancak düzenli, gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçıları aracılığıyla sağlanmaktadır.
14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner'ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır.
Bu gün çerçevesinde gönüllü, karşılıksız kan bağışı yapanlara yaşam kurtaran hediyeleri için teşekkür etmek ve hastaların ihtiyaç duyduğu kan ve kan ürünlerinin kalite, güvenliliği ve mevcudiyetini sağlamak için düzenli kan bağışı gerekliliği bilincini artırmak hedeflenir.
Dünya Sağlık Örgütünün bu seneki sloganı  ‘Kan verin ve dünya yaşamaya devam etsin’  olarak belirlenmiştir. Özellikle genç insanların bu bilince kavuşması, ihtiyaç sahibi insanların yaşam kalitelerinin arttırılması, yaşamlarının düzenli ve gönüllü kan bağışları ile sağlanması hedeflenmiştir.
Biz de sayelerinde ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalıştığımız gönüllü kan vericilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunar, bu anlamlı günümüzü hep beraber kutlarız. 

Doç.Dr.Sinan Demircioğlu
Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Süreli Bölge Kan Merkezi Sorumlusu